Haberler

SON DAKİKA İSRAİL GAZZE HABERLERİ: Orta Doğu’da yeni savaş! ABD tarih verdi

ABD’DE ALARM ZİLLERİ ÇALDI! ORTA DOĞU’DA YENİ SAVAŞ İLKBAHAR SONU YA DA YAZ BAŞI BAŞLIYOR

Kassam Tugayları’nın bir başka ülkeden İsrail’e saldırı düzenlemesini, Amerikan CNN International’da yayımlanan gözden kaçmayacak haber izledi.

Lübnan’ın en büyük askeri gücü Hizbullah ile İsrail ordusu, 8 Ekim tarihinden bu yana savaşıyor. Çoğunlukla sınır hattını aşmayan çatışmalarda Hizbullah 200’den fazla üyesinin öldüğünü açıkladı. İsrail’in saldırılarında ayrıca aralarında çocuklar, kadınlar ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Hizbullah’ın roket yağmurlarında ise 10’dan fazla İsrail askeri öldürüldü. İsrail’in kayıpları arasında üst düzey subaylar da var.

CNN International, ana sayfasından ‘ABD istihbaratında İsrail’in Lübnan’a muhtemel kara saldırısına dair alarm zilleri çalıyor’ başlığıyla sunduğu haberde Biden yönetiminin İsrail’in Lübnan’ın içlerine kadar uzanacak bir saldırıya girişmesinden endişe duyduğunu aktardı.

Alex Marquardt imzalı habere göre, Amerikan istihbaratı ve Biden yönetiminin İsrail ordusunun ilkbahar sonu ya da yaz mevsiminin başında Lübnan’a bir kara saldırısı planladığı yönünde ciddi endişeleri var.

Gazze Şeridi’ndeki savaşın resmen bir diğer ülkeye sıçraması anlamına gelecek kara saldırısı için son kararın henüz verilmediğini ancak Washington’ın söz konusu hamleyi beklediğini bildiren CNN International, yaz başında saldırı planının ABD istihbaratının brifinglerine yansıdığını aktardı.

CNN International, dünya çapında yankı uyandıran haberini brifinglere katılan bir yetkiliye dayandırdı. Televizyona konuşan üst düzey yetkili, “İsrail’in gelecek aylarda bir askeri operasyona girişeceği varsayımıyla çalışıyoruz. Önümüzdeki birkaç haftada gerçekleşmese bile, ilkbahar sonunu bulabilir. Bir İsrail askeri operasyonu belirgin bir ihtimal” dedi.

Biden yönetiminin Lübnan-İsrail sınır hattında bir tampon bölge yaratılması için paralel müzakereler yürüttüğünü belirten CNN’e göre, Washington kilometrelerce genişliğindeki söz konusu tampon bölgenin oluşması halinde İsrail saldırısının erteleneceğini düşünüyor.

İsrail yönetimi ve ordusu içinde Lübnan’a saldırıyı hararetle savunan unsurlar olduğunu dile getiren bir başka üst düzey ABD’li yetkili ise, kuzey cephesinde yeni bir savaş isteyen bu grubun giderek büyüdüğünü söyledi. Aynı yetkili, İsrail ordusunun Lübnan sınırını geçmesi halinde çapının bile bilinemeyeceği büyük bir gerilimin tetikleneceğini de ekledi.

Savaşın başından itibaren Hizbullah’ın İsrail’e kuzeyden bir cephe açıp açmayacağı merak edildi ancak İran destekli örgüt şimdiye kadar sınır saldırılarının dışına çıkmadı. Halihazırda Lübnan-İsrail sınırında Birleşmiş Milletler güçleri devriye geziyor.

2006 yılında İsrail ve Hizbullah arasındaki savaş 34 gün sürdü, silahlar sustuğunda İsrail ordusunun grubu Lübnan topraklarından çıkarma hedefi başarısız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× İletişim